/ Khotech - sprytne pluginy do Chrome - blog | KRS Scout

Co to jest scouting inwestycyjny

W czasach niskich stóp procentowych, spadających zysków z wynajmu nieruchomości, oraz rosnącej inflacji napędzanej między innymi przez rosnącą nadpłynność inwestorzy zmuszeni są szukać bardziej agresywnych form inwestowania aby osiągnąć oczekiwane stopy wzrostu.

Khotech

Inwestowanie w przedsiębiorstwa jest jedną z najbardziej znanych form agresywnego inwestowania. Spółki giełdowe są jednak bardzo transparentne i bardzo trudno jest uzyskać przewagę nad innymi inwestorami jeśli chcemy inwestować w Spółki giełodwe. Na giełdzie nie ma raczej mowy o odkopaniu perły czyli niedocenianego aktywu, ponieważ tysiące inwestorów poddają dokładnej analizie Spółki, które muszą być bardzo transparentne.

Inwestorzy, którzy tolerują wysokie ryzyko w zamian za obietnice dużych zysków mogą zechcieć inwestować w dobrze rokujące Spółki na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Tak działają inwestorzy typu Venture Capital czy prywatni aniołowie biznesu. Proces wyszukiwania Spółek, w które warto zainwestować bywa nazywa scoutingiem inwestycyjnym.

Scouting inwestycyjny jest to proces wyszukiwania dobrze rokujących Spółek poza obrotem giełdowym przez inwestora dysponującego kapitałem.

Scoutingiem zazwyczaj zajmują się researcherzy albo analitycy inwestycyjni. Scouting polega na zrozumieniu czym dana Spółka się zajmuje, jakie wyniki osiąga obecnie, kim są jej założyciele i co świadczy o tym, że Spółka ta mogłaby radzić sobie znacznie lepiej w niedalekiej przyszłości.

Pierwszym krokiem jest oczywiście wyszukanie ciekawe Spółki na przykład w Internecie i przejrzenie jej strony WWW. Następnie analityk sprawdza, kto stoi za daną Spółką. Czy może ma już ona inwestorów instytucjonalnych? Można tego dokonać pobierając odpis Spółki z KRS.

Jeśli Spółka ma powiązania kapitałowe to warto przejrzeć również dane inwestorów, oraz sprawdzić członków organów Spółki takich jak Zarząd.

Jeśli Spółka zakończyła już co najmniej jeden rok obrotowy warto zapoznać sie również ze sprawozdaniem finansowym i zweryfikować jak Spółce idzie sprzedaż oraz jakie ma koszty.


Wszystkie opisane kroki można wykonać w KRS Scout

»Przeglądarka sprawozdań XML - KRS Scout«


Należy również pamiętać, że w KRS znajdują się tylko Spółki prawa handlowego i nie ma tam prywatnych przedsiębiorców działających w formie Jednosobowej Działalności Gospodarczej. Ci bowiem zarejestrowani są w odrębnym rejestrze CEiDG.